Ameliyatsız Aort Kapak Değişimi (TAVI) Nedir?

Son 10 yılda invaziv kardiyolojide yaşanan en büyük gelişme ameliyatsız aort kapak değişimi yani TAVI ( göğüs kafesi açılmaksızın ameliyatsız olarak aort kapak takılması)’dir. Yaşa bağlı olarak aort kapağında meydana gelen kireçlenmeler bu kapağın işleyişini bozmaktadır. Bu durum, kalbin vücuda kan pompalamasını etkilemektedir. Hastalarda göğüs ağrısı, ani bayılma, nefes darlığı, çarpıntı ve ani ölüme kadar birçok belirti vermektedir. Ciddi aort darlığında ölüm riski yüksekdir. Aort darlığının geleneksel tedavisi göğüs kafesi açılarak ameliyatla yeni kapağın aort kapağı yerine takılmasıydı. Yüksek risk nedeniyle ameliyat edilemeyen hastalarda tek tedavi biçimi ilaçdı. Ancak ilaç tedavisinin bu hastalarda kalıcı hiçbir faydası olmamıştır. Bu yüzden göğüs kafesi açılmadan kasıktan girilerek kapak yerleştirme işlemi geliştirildi (TAVI- göğüs kafesi açılmaksızın ameliyatsız olarak aort kapak takılması). TAVI yöntemi bu hastaların tedavisinde çok önemli bir buluştur.

TAVI Yöntemi her hastaya uygulanabilir mi?

Kardiyoloji ve kalp damar cerrahisi uzmanlarının (heart team) beraber değerlendirmesi sonucunda açık kalp ameliyatı riskli hastalar TAVI için uygun adaydır. Özellikle yaşı ilerlemiş, kalp hastalığı dışında ciddi başka hastalıkları olan, genel anestezi almanın sakıncalı olduğu düşünülen hastalar ile genel durumu düşkün hastalar, TAVI yöntemiyle aort kapak değişiminin uygun olduğu hastalardır. Bu hastalarda TAVI yöntemi ve açık kalp ameliyatı karşılaştırıldığında ölüm riski TAVI yapılan hastalarda daha düşüktür. Fakat kanama, felç ve kalıcı pil ihtiyacı TAVI hastalarında az da olsa görülebilen komplikasyonlardandır.

TAVI Yöntemi Nasıl Uygulanır?

TAVI işlemi genel anestezi altında veya derin sedasyon ve analjezi ile yapılabilmektedir.Biz merkezimizde derin sedasyon ile genel anestezi uygulamadan yapmaktayız. İğne ile kasık bölgesinden geçen atardamara girildikten sonra bir plastik boru sistemi yerleştirilir.

 

Doktor teli görmek için röntgen ışınından yararlanan bir cihaz kullanır. Tel doğru yere yerleştirildikten sonra, kapakta yeterli açıklık sağlanması amacıyla bir balon tel üzerinden ilerletilerek daralmış olan kapağın içine yerleştirilir. Tam bu sırada; pil bataryası aracılığıyla kalp çok hızlı şekilde uyarılır.

 

Kalbin hareketinin kısıtlandığı bu pille uyarma aşamasında balon şişirilir, böylece kapak mümkün olduğunca genişletilir. Balon çıkartıldıktan sonra kalp pille tekrar uyarılır ve eş zamanlı olarak bu sefer yapay kalp kapağı genişletilen bölgeye özel bir teknikle yerleştirilir.